تبلیغات
چپ دست ها - این چپ دستهای باهوش !!!
دوشنبه 27 آبان 1387

این چپ دستهای باهوش !!!

   نوشته شده توسط: حمیدرضا زندی    

00020069.gif

 

تا چندین سال قبل هم افرادی كه چپ دست بودند برای دیگر اطرافیانشان جای سئوال داشتند و بحث در مورد آنكه چپ دست‌ها باهوش‌ترند یا راست دستها خیلی زود همه‌گیر شد و محققان نظرات متفاوتی را در مورد این موضوع اعلام كردند.

اما آخرین تحقیقات نشان می‌دهد كه تمام آن دسته از افرادی كه دست چپ هستند در قسمت های مشخصی از مغزشان نسبت به راست دست‌ها پیشرفته تر هستند. به طور مثال آنها خلبانان بهتری می‌شوند و معمولا از جمله افرادی هستند كه به  راحتی می‌توانند دو كار صحبت كردن و رانندگی كردن را هم زمان به خوبی انجام دهند.

 اثبات این موضوع كه آنها به راحتی می‌توانند از پس دو كار فكری هم زمان برآیند در تحقیقات گسترده مجله "هوش" ثبت شده و ظاهرا شكی هم در مورد آن وجود ندارد.

تحقیقات در دانشگاه ملی استرالیا نیز نشان دهنده آن است كه چپ دست‌ها معمولا هنگام یاد گیری زبان از هر دو نیم كره مغزشان استفاده می‌كنند و این در حالی است كه راست دستها فقط از نیمكره راست خود كمك می گیرند.

دو نیمكره مغز در واقع شبیه هم هستند. آنها در مورد دریافت اطلاعات دقیقا یكسان عمل می كنند و یك راهكار را برای تحلیل در نظر می‌گیرند. اما معمولا  وظایفی همچون زبان معمولا در یكی از آنها صورت می گیرد كه در مورد چپ دستها ظاهرا هر دو این دو نیمكره‌ها فعال هستند.

دیگر منطقه ای كه در مغز نقطه ای كاملا مشخص دارد همان دریافت اطلاعات است كه معمولا در سمت راست بدن انجام می شود. به این معنا كه از سمت راست اطلاعات وارد شده و به نیمكره چپ می‌رود تا مورد تحلیل قرار بگیرد و اطلاعاتی هم كه از قسمت چپ بدن وارد شده‌اند به نیمكره راست رفته و در آنجا مورد تحلیل قرار می‌گیرند كه در هر دو حالت مغز آنها را دریافت كرده و پس از تركیب آنها دستوری را برای شنیدن و یا دیدن صادر می‌كند.

آخرین تحقیقات در مورد چپ دستها نشان دهنده آن است كه مغز این افراد به دریافت اطلاعات از هر دو نیمكره خود كمك می‌گیرد و این در حالی است كه گسترده‌ترین تحقیقات روی افراد چپ دست و راست دست نیز نشان داده است كه ارتباط بین نیمكره راست و چپ در افراد چپ دست بسیار بهتر و سریعتر از راست دست هاست.

 

و به این معناست كه چپ دست‌ها در فعالیت‌هایی همچون ورزش و بازی‌ها بسیار سریعترند و واكنشهای سریع آنها باعث بهتر بودن آنان می‌شود زیرا می‌توانند به راحتی از هر دو نیمكره مغز خود استفاده كنند تا در فعالیت‌ها شركت كنند و در ضمن هر زمان كه یك سمت مغز آنها از دریافت اطلاعات خسته شد و توانایی آن پائین آمد نیمكره دیگر به سرعت به كمك آمده و جای آن را می‌گیرد.

 

به همین علت است كه افراد كهنسال چپ دست معمولا در زمان پیری كه مغز هر فردی رو به كندی می‌رود حال بهتری دارند و می توانند حافظه و عكس العملهای بهتری داشته باشند.

 

برگرفته از : همشهری آنلاین

 

گروهی از نورولوژیست های آمریکایی با مقایسه افراد راست دست، چپ دست و دو دست سرانجام موفق شدند راز مغز، ژنتیک و تفاوت های انسانی میان راست دست ها و چپ دست ها را آشکار کنند.1.gif1.gif

 

براساس بررسی ها، تنها 10 درصد از جمعیت دنیا چپ دست هستند و به نظر می رسد میان این افراد و راست دست ها تفاوت های رفتاری زیادی وجود داشته باشد. 8.gif8.gif8.gif


به تازگی گروهی از نورولوژیست های موسسه تکنولوژی ماساچوست

(ام آی تی) با اسکن مغز و با کمک آخرین فناوری های ژنتیک سرانجام موفق شدند پی به راز افراد چپ دست ببرند. 15.gif15.gif15.gif


در ماههای گذشته گروهی ازدانشمندان انگلیسی دانشگاه آکسفورد ژنی را با عنوان LRRTM1 کشف کردند که عامل بروزچپ دستی است.

برمبنای این تحقیق و همانطور که میدانیم در افراد راست دست معمولا طرف چپ مغز مسئول کنترل عملکردهای سرعت و زبان و طرف راست وظیفه کنترل احساسات را به عهده دارد اما درافرادی که دارای این ژن هستند این مکانیزم برعکس است و بنابراین این افراد چپ دست می شوند.

 

اما به تازگی دانشمندان "ام آی تی" با بررسی مغز افراد چپ دست به نتایج جدیدی دست یافتند.1.gif


بررسی این دانشمندان نشان می دهد که مغز افراد چپ دست در رحم مادر بسیار آزادانه تر از مغز راست دست ها توسعه می یابد و بنابراین به راحتی از طراحی یک مغز استاندارد دور می شود. 23.gif23.gif23.gif23.gif

 

به  گفته این محققان، دربیشتر مردم نیمکره چپ مغز برای اجرای برنامه هایی مختص شده است که فعالیت هایی مثل خواندن و صحبت کردن را کنترل می کنند. این درحالی است که نیمکره راست بیشتر در فرایندهای کلی نگرانه مثل ادراک و بینایی مشارکت دارد.

 

بیشتر مردم روی نیمکره چپ مغز خود تسلط دارند و از آنجاکه  هریک از این نیمکره ها طرف مخالف بدن را کنترل می کنند، بنابراین اکثر مردم راست دست هستند.7.gif


براساس گزارش Philadelphia Inquirer، برای سالها بسیاری از روانشناسان معتقد بودند که مغز چپ دست ها وارونه است و بنابراین توانایی زبانی این افراد در طرف راست این اندام قرار گرفته است. اگرچه این دیدگاه در برخی موارد صحیح است اما جنبه عمومی ندارد.

 

 به گزارش مهر، مغز چپ دست ها کمتر قابل پیش بینی است، به طوریکه توانایی زبانی حدود نیمی از چپ دست ها در طرف چپ مغز آنها و با پراکندگی 10 درصد در طرف راست و 40 درصد در مناطق مختلف هر دو نیمکره متمرکز شده است. بنابراین کمتر اهل صحبت کردن می باشند و نهایتا شاید به همین دلیل است که بیشتر نوابغ و هنرمندان چپ دست بوده و می باشند .21.gif21.gif21.gif21.gif21.gif21.gif

21.gif23.gif

 

 

بنابراین چپ دستی بیش از آنکه وابسته به این ژن تازه کشف شده باشد  به صفات ارثی دیگری وابسته است که چگونگی توسعه مغز در دوران جنینی را کنترل می کنند


نویسنده : فرهانه


دنبالک ها: این چپ دستهای باهوش !!! ،